Konferencia Programunk 2024

2024. szeptember 03, kedd 13:41

Szerző: IPE

Itt találjátok a részletes programot.

PROGRAM

 

09:00 - 09:30 Regisztráció

 

Előadások

Ülésvezető: L. Stipkovits Erika - kiképző pszichoterapeuta, szupervízor

 

09:30 - 09:45  Megnyitó

Dr. Fadgyas Ildikó – az Integratív Pszichoterápiás Egyesület elnöke, főorvos; pszichiáter, addiktológus, kiképző pszichoterapeuta (hipnoterápia, integratív pszichoterápia, pszichodráma)

 

09:45 - 10:20  Hipnotikus nyelvi minták a pszichoterápiás gyakorlatban
Előadó: Dr. Czabán László- pszichoterapeuta


10:20 - 10.55  Reziliencia a gyermekkori bántalmazással szemben

Előadó: Knapek Éva - klinikai szakpszichológus

 

10:55 - 11:20  Kávészünet

 

11:20 - 11:55 Transzgenerációs történet (egy százesztendős adósság "törlesztése" hipnoterápiában)

Előadó: Dr. Pálinkás Imre László - pszichoterapeuta, hipnoterapeuta

 

11.55 - 12:55  Reziliencia az integratív terápiában

Előadó: Dr. Daubner Béla András - pszichiáter, kiképző pszichoterapeuta és jógatanár

 

13:00 - 14:00  Ebédszünet

 

14:00 - 14:35  A családállítás randomizált, kontrollált hatékonyságvizsgálata a pandémia idején

Előadó: Dr. Szabó Gergely Sándor - egészség szakpszichológus, integratív hipnoterapeuta, pszichodráma vezető. Szerzőtársa: Dr. Konkolÿ-Thege Barna

 

14:35 - 15:05  Az integratív pszichoterápia hatékonyságáról - A Klinikai Szakpszichológia és Pszichoterapeuta Klinikai Szakpszichológus Tagozat felkérésére elvégzett munka tanulságai

Előadó: Dr. Fekete Zita - klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta

 

15:05 - 15:30 Kávészünet

 

15:30 - 18:00  Workshopok

 

Workshopok

 

1.     Az analógiás szint a módosult tudati állapot pszichoterápiában

Előadó: Dr. Daubner Béla András - pszichiáter, kiképző pszichoterapeuta és jógatanár

 

2.     A belső családrendszer módszer alkalmazása a reziliencia növelésére

Előadó: Dr. Pétervári Judit – pszichológus, képzésben lévő integratív terapeuta, a Belső Családrendszer Egyesület tagja

 

3.     Reziliencia meseterápiával integratív megközelítésben 

Előadó: Csábi Orsolya – testorientált és krízis tanácsadó szakpszichológus, integratív hipnoterapeuta, Metamorphoses-meseterapeuta és pszichodramatista, a Meseversum Integratív Meseterápia kidolgozója

ABSZTRAKTOK

Előadások

 

Dr. Czabán László: Hipnotikus nyelvi minták a pszichoterápiás gyakorlatban

Milton H. Erickson amerikai pszichiáter a modern orvosi hipnózis legnagyobb alakja. Munkássága a neurolingvisztikus programozás fejlődésében meghatározó. Erickson megfogalmazásában a hipnózis a figyelem többfókuszúságának elvesztésével jár, és azzal, hogy a személy csak egy dologra koncentrál. És ez az a fókuszált figyelem az, ami segíti a beteget abban, hogy megoldja a problémáit. Ebben a transz állapotban tudjuk a hatékonyságunkat nagyban fokozni direkt szuggesztiós technikákkal is. Ezt fogom bemutatni egy rövid előadás formájában.

Rövid összefoglaló: A hipnózis valósága - Milton Erickson nyomában. - Mi az a rejtett és társalgási hipnózis? - A tudat védelme, őr és az őrpont. - A befolyásolás 6+1 törvénye. - 21 hipnotikus nyelvi minta. - Történetmesélés és metafóra. - Teljes transzmodul - a rejtett és társalgási hipnózis alapmodellje

 

Knapek Éva: Reziliencia a gyermekkori bántalmazással szemben

A gyermekkori családon belüli bántalmazást elszenvedettek 40-60%-a szenved valamilyen mentális zavarban felnőtt korában. Mi a felelős azért, ha valaki mégis megússza a gyermekkori ártalmakat súlyos felnőttkori következmények nélkül? Mit tehetünk emberként és szakemberként, hogy a megelőzést előmozdítsuk? A reziliencia, vagyis a rugalmas ellenálló képesség egyre népszerűbb kutatási terület. Azt mutatja meg, hogy egy rendszer vagy egyén milyen mértékben képes alkalmazkodni az őt ért ismétlődő és/vagy sokkszerű negatív hatásokhoz anélkül, hogy funkciószintjében tartós visszaesés következne be. Az előadás kitér a reziliencia definíciójára, a gyermekkori bántalmazást elszenvedett személyek rezilienciaszintjét befolyásoló tényezőkre, s a reziliencia fejlesztési lehetőségeire. 

 

Dr. Pálinkás Imre: Transzgenerációs történet (egy százesztendős adósság "törlesztése" hipnoterápiában)

 A közös megbeszélésre invitáló esetbemutatás egy nyolcvan esztendős férfi kliens három éves terápiáját ismerteti. A depressziótól, többféle szorongástól szenvedő idős urat tapasztalt kollégám így referálta: „hátha te jutsz vele valamire, hipnózissal!”

Pedig a sajátosan öntörvényű, idős úr terápiás elkötelezettsége maximális volt… az egyik problémát a tragédiákkal terhelt személyes és családi történetet átszövő, religiosus doxasma jelentette.

Az első számottevő terápiás áttörést annak köszönhettük, hogy a transzgenerációs képzésen tanult megközelítést módosult tudatállapotban, a pszichodráma elemeivel ötvöztük. Egy közel százesztendős adósságot törlesztettünk ekkor... a bekövetkező pozitív változások pedig igazolták az integratív megközelítés hatékonyságát.

 

Dr. Daubner Béla András: Reziliencia az integratív terápiában

Az előadás során a szerző ismerteti elképzeléseit a rezilienciáról, majd filozófiailag közelíti meg az ember lényegiségét. Megkísérli meghatározni az emberi fejlődés fogalmát. Ismereti a Wilberi elképzelést a felnövésről és a felébredésről. Áttekintést kísérel meg adni a pszichoterápia jelentőségéről általában és a fogyasztói társadalomban. Gondolatokat fogalmaz meg az ok-okozat összefüggéséről. Óvatosan megkísérli ismertetni az információ és energia jelentőségét mindennapi terápiás munkánkban.

 

Dr. Szabó Gergely Sándor(szerzőtársa: Dr. Konkolÿ-Thege Barna): A családállítás randomizált, kontrollált hatékonyságvizsgálata a pandémia idején

Előadásomban bemutatom a családállítás hatékonyáságnak randomizált, kontrollált vizsgálatát. A kutatás célja a családállítás hatékonyságának és biztonságosságának vizsgálata volt a mentális egészség javításában. A vizsgálatba összesen 80 résztvevőt vontunk be, akik részt vettek egy napos családállításon, majd 1 és 6 hónappal később megmértük, hogy a beavatkozásnak milyen hatása volt a mentális egészségükre, illetve felmerülnek-e iatrogén ártalmak. Eredményeink szerint a résztvevők pszichopatológiai tünetei szignifikáns javulást mutattak az elsődleges kimeneti változókban, úgy mint:  obszesszív-kompulzív tünetek, interperszonális érzékenység, szorongás, ellenségesség, fóbia, paranoid gondolkodás, élet értelmének keresése. Fontos azonban, hogy a javulás mértéke csekély volt, és hat hónap múlva nagyrészt eltűnt. A vizsgálati és a kontroll csoportok változásai között nem volt kimutatható lényeges eltérés, ami a beavatkozások hatékonyságát kérdőjelezi meg. A COVID-19 járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt a családállítási alkalmak némileg eltértek a megszokottaktól, ami feltételezésünk szerint hatással lehet a vizsgálati eredményekre is. Eredményeinkből feltételezni lehet, hogy a folyamat-specifikus tényezők nagy szerepet játszhatnak a családállítás hatékonyságában.

 

Dr. Fekete Zita: Az integratív pszichoterápia hatékonyságáról - A Klinikai Szakpszichológia és Pszichoterapeuta Klinikai Szakpszichológus Tagozat felkérésére elvégzett munka tanulságai

2022 októberében a Klinikai Szakpszichológia és Pszichoterapeuta Klinikai Szakpszichológus Tagozat és a Pszichoterápia Tagozat valamennyi pszichoterápiás egyesületet felkért a “Irányelv a pszichoterápiás ellátásról” című egészségügyi szakmai irányelv kidolgozásában való részvételre. Egyesületünk feladata az integratív pszichoterápia módszerének leírása és a módszerspecifikus képzés ismertetése mellett a módszer hatékonyságának igazolása volt.

A Tagozat felkérése szerint a 2003 és 2022 októbere közötti szakirodalom szisztematikus áttekintését végeztük el. A keresések magyar, angol és német nyelven történtek a Pub Med, a Science Direct és a Google Scholar felületein, illetve a rendelkezésünkre álló magyar, angol és német nyelvű szakkönyveket is áttekintettük. A keresések során a KIP, NLP, ego-state és hipnobehaviorális módszerek hatékonyságát alátámasztó vizsgálatokra fókuszáltunk. A fellelt kutatások betegpopulációit a BNO-10 nozológiai rendszer kategóriáinak megfelelően osztályoztuk. A keresés eredményként 5 metaanalízis, 4 szisztematikus áttekintő tanulmány, 20 randomizált kontrollált vizsgálat, 9 nem kontrollált vizsgálat és 2 esettanulmány adatait használtuk fel.

Eredményeink szerint a módszer hatékonyságát igazoló vizsgálatok az organikus zavarok, addikciók, hangulati zavarok, szorongásos zavarok, trauma eredetű zavarok, konverziós zavarok, táplálkozási zavarok, más betegséghez társuló pszichés zavarok, személyiségzavarok, illetve gyermekkori viselkedészavarok terén lelhetőek fel.

A Tagozat az általunk rendelkezésükre bocsátott eredményeket a SIGN és USPSTF besorolási rendszerek mentén osztályozta, mely besorolás szerint az integratív pszichoterápia a fenti zavarok valamennyi kategóriájában– a személyiségzavarokon és a gyermekkori viselkedészavarokon kívül– a legmagasabb szintű (A, A) besorolást kapta.

 

 

Workshopok

 

1.     Dr. Daubner Béla: Az analógiás szint a módosult tudati állapot pszichoterápiában.

A workshop célja, hogy segítse amódosult tudati állapot pszichoterápiában az analógiás szint kérdéseinek mélyebb megértését, hatékonyabb használhatóságát a mindennapi terápiás gyakorlatban. A foglalkozás soránvideo demonstráció biztosítja a témában való elmerülést, majd a video-bemutatást a résztvevők közösen megvitatják, tapasztalatait szakmai és személyes fejlődésük részévé teszik.

 

2.     Dr. Pétervári Judit: A belső családrendszer módszer alkalmazása a reziliencia növelésére

A reziliencia, mint a rendszerek azon képessége, hogy zavaró hatások és változások közepette újraszervezzék önmagukat, alapvető fontosságú a pszichológiai jóllét fenntartásában. A Belső Családrendszer (IFS) terápia – amely egy Richard C. Schwartz által 40 éve kidolgozott rendszerszemléletű modell a személyiség működésének leírására – hatékony eszközt kínál a reziliencia pszichológiai összetevőinek fejlesztésére.

Az IFS-modell a személyiségrészek kölcsönhatásait néhány egyszerű alapelv mentén írja le, melyek univerzálisan használhatók. Ezáltal fogódzót nyújt a szakemberek számára, hogy bármilyen komplex működést pontosan ragadhassanak meg, akár a beszéd elsajátítása előtti időszakokból.

A workshop célja, hogy példákon keresztül betekintést nyújtsak, miként alkalmazható az IFS módszer a pszichológiai rugalmasság növelésére – különös tekintettel a megfigyelő énhez való kapcsolódásra. A modellben a valódi Énnek nevezett minőség a kulcsa annak, hogy elfogadó viszonyulást alakíthassunk ki minden énrészünkkel. A belső élmények ezen a tudatos jelenléten alapuló szemlélése segít a rendszert újraszervezni: a belső konfliktusokat kezelni, a harmóniát növelni.

A foglalkozás során gyakorlati példákat és módszertani útmutatást nyújtok majd az IFS alkalmazásáról. A résztvevők számára lehetőséget biztosítok a módszer alapelveinek elsajátítására, amelyek révén hatékonyabban alkalmazhatják az IFS-t mind saját személyes fejlődésük, mind pedig szakmai munkájuk során.

 

3.     Csábi Orsolya: Reziliencia meseterápiával integratív megközelítésben 

A workshop során sajátélményen keresztül, két mese segítségével kaphatunk betekintést a Metamorphoses-meseterápia módszereibe és más terápiás módszerekkel való kapcsolódási lehetőségeibe. A mesék különböző típusai eltérő megküzdési mintázatokat hordoznak, ezen keresztül különböző módon tudják a megküzdéshez és a rugalmas alkalmazkodáshoz (reziliencia) szükséges belső erőforrásokat aktiválni.

A Meseversum® Integratív Meseterápia a mesékhez kapcsolódás tanulási útja.  A tradicionális mesék világa egy térkép és egy útmutató ahhoz, hogy az élet különböző nehézségeiből – legyenek azok bármilyen hatással ránk –, megtaláljuk a megoldásokat, kivezető utakat, vagy tanulságokat. Bizonyos mesék univerzális bölcsességet hordoznak. Más történetek csak meghatározott kulturális és szokásokhoz kapcsolódó tudással együtt segítenek. Vannak történetek, amelyek cselekvési renddel, míg mások speciális kapcsolódás-tanításokkal hatnak. Az átmeneti rítusok és beavatások ezek tanításával jártak együtt. A meseterápia a mesei és tudásátadó hagyományt igyekszik a pszichés renddel összeillő formában a mentálhigiéné szolgálatába állítani.