Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület XXVII. Konferenciája
Időpont: | 2025. május 11. (vasárnap) |
Helyszín: | Novotel Budapest City |
Jegy ára: | Hamarosan |
Érdeklődés:
E-mail: | info@integrativ.hu |
Letölthető dokumentumok:
Az Integratív Pszichoterápiás Egyesület
XXVII. Konferenciája
A terápiás kapcsolat
címmel kerül megrendezésre
2025. május 11-én, vasárnap.
Az idei, a XXVII. IPE konferencia ismét lehetőséget kínál a résztvevőknek arra, hogy reflektáljunk korunk változásaira, megvitassuk a lehetséges beavatkozások irányait a terápiás kapcsolat szemszögéből, és olyan jó gyakorlatokat, módszereket mutassunk be, amelyek a terápiás kapcsolat gyógyító erejének növeléséhez járulnak hozzá, miközben tovább erősítheti saját belső egyensúlyunkat is.
PROGRAM
08:30 -09:00 Regisztráció
Előadások
Ülésvezető: L. Stipkovits Erika - kiképző pszichoterapeuta, szupervízor
09:00 - 09:20 Megnyitó, beszámoló az IPE elmúlt időszakának munkájáról
Dr. Fadgyas Ildikó – az IPE elnöke, főorvos; pszichiáter, addiktológus, kiképző pszichoterapeuta (hipnoterápia, integratív pszichoterápia, pszichodráma)
09:20 - 09:45 „Átváltozástan”, avagy egy fiatal férfi útja a racionalitástól az érzelmeivel való találkozásig
Előadó: Dr. Kovács Petra – sportpszichológiai szakpszichológus, integratív terapeuta,
képzésben levő alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus, jogász
09:45 - 10:15 A mindfulness meditáció elméleti alapjai és kapcsolódási pontjai
a pszichoterápiával
Előadó: Engwau Linda - klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
(Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport)
10:15 - 10:40 "Látni és látszani" Közlekedési irányelvek a disszaciatív személyiségrészek sűrűjében - Esetismertetés
Előadó: Hanvay Eszter - klinikai szakpszichológus, integratív terapeuta
(Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport)
10:40 - 11:10 Kávészünet
11.10 - 11:45 Disszociatív zavarra utaló jelenségek az első interjú tükrében
Előadó: Kuritárné Dr. Szabó Ildikó - kiképző pszichoterapeuta
(Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport)
11:45 - 12:15 A terápiás kapcsolat a terapeuta, a terápiás módszer, és a páciens viszonylatában
Előadó: Dr. Daubner Béla András, nydj. főorvos
12.15 - 12:45 A terápia hatótényezői: az információ-, és energiaáramlás, „fényjelenségek” a módosult tudatállapot terápiában
Előadó: Takács-Daubner Ivett - integratív terapeuta, klinikai szakpszichológus, pszichodráma vezető
12:45 - 13:20 Közgyűlés, a vezetőség választása (A közgyűlésen kizárólag egyesületi tagok vehetnek részt!)
13:20 - 14:20 Ebédszünet
14:20 - 14:50 Álomszelídítés – esetbemutatás, 2024-ben az „Év dolgozata” cím nyertese
Előadó: Dr. Németh Adrienn - gyermek – és ifjúságpszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos
14:50 - 15.30 A belső világ színpadán: sémamód dráma és pszichodráma integrativ megközelítésben
Előadók:
- Szántó Eszter - integratív pszichoterapeuta, szupervízor, pszichodráma vezető
(Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport)
- Dr. Unoka Zsolt – pszichiáter, pszichoterapeuta, kiképző sématerapeuta
15:30 - 15:50 Kávészünet
15:50 - 18:15 Workshopok
Workshopok
1. Pszichodráma és sémamód dráma integrált alkalmazása
Előadók:
- Szántó Eszter - integrativ pszichoterapeuta, szupervizior, pszichodráma vezető (Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport),
- Dr. Unoka Zsolt – pszichiáter, pszichoterapeuta, kiképző sématerapeuta
2. “Nem tudott senki jobb emberré szidni” – Pszichoterápiás szemlélet és munka komplex gyerekkori traumatizációt elszenvedett, szerhasználati zavarral küzdő (kettős diagnózisú) páciensekkel
Előadók:
- Boytha Zsófia klinikai szakpszichológus, integratív hipnoterapeuta, pár-és családterapeuta, emdr terapeuta-jelölt, PhD hallgató,
- Bodor Bernadett klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta
- Bartók Tibor klinikai szakpszichológus, integratív hipnoterapeuta, emdr terapeuta-jelölt, pszichoterapeuta
(a Borderline személyiségzavar és trauma munkacsoport tagjai)
HELYSZÍN
Novotel Budapest City & Budapest Congress Center
Cím: 1123 Budapest, Alkotás utca 63-67.
Reméljük a helyszín, kellemes időtöltést és kiemelkedő szakmai lehetőségeket tartogat idén is számunkra.
A szünetekben kávéval, teával, aprósüteménnyel, valamint ebéddel várunk Benneteket.
Megközelíthető:
• Tömegközlekedéssel a (Keleti Pályaudvartól a) 112-es vagy (Kelenföldről a) 139-es busszal, (Déli pályaudvartól és más metróvonalaktól) a 17-es vagy 61-es villamossal,
• Autóval a BAH csomópont vagy a Déli pályaudvar felől.
ÁRAK ÉS TECHNIKAI INFORMÁCIÓK
IPE Tagoknak:
április 10.-ig fizetve: 28.000 Ft
április 11.-től fizetve: 32.000 Ft
Nem IPE Tagok számára:
április 10.-ig fizetve: 32.000 Ft
április 10.-től fizetve: 35.000 Ft
Diák: 25.000 Ft
Befizetés: A részvételi díj tartalmazza a 3 fogásos ebédet, kávé és ital fogyasztást a szünetekben a konferencia helyszínén.
A megfelelő összeget kérjük a következő számlaszámra átutalni: Integratív Pszichoterápiás Egyesület OTP 11714006-20330134. A közleményben szerepeljen: a „konferencia” vagy „konferencia+tagdíj” kifejezés és a jelentkező vagy jelentkezők neve!
A workshopokra a feliratkozás a Konferencia jelentkezési felületen, vagy személyesen a regisztrációkor, illetve a kávészünetekben lehetséges.
(Késve érkezve a regisztrációt az első kávészünetben tudjuk lebonyolítani.)
ABSZTRAKTOK
Előadások
„Átváltozástan”, avagy egy fiatal férfi útja a racionalitástól az érzelmeivel való találkozásig
Előadó: Dr. Kovács Petra
Az esetbemutatás egy fiatal felnőtt férfi kliens terápiájának egy szakaszát ismerteti. A “mindent megkérdőjelezek, ami nem racionális és nagyon szeretem Harry Pottert” mondattal bejelentkező kliens esetében éppen a roxforti fantáziavilágban való elmerülés segítette a racionalitás és a logika iránti igényének összekötését az érzelmeivel való kapcsolódással. Az esetismertetés fókuszában a verbalitás által nyújtott biztonságérzet fokozatos feladásától az imaginációval való megbarátkozásig vezető út áll.
Az előadásban kitérek arra is, hogy a kliens által humorosan “átváltozástan” óraként elnevezett heti foglalkozásaink során hogyan változott a terápiás kapcsolatunk és ez miként segítette a közös munkát.
A mindfulness meditáció elméleti alapjai és kapcsolódási pontjai a pszichoterápiával
Előadó: Engwau Linda
A szerző, Jon Kabat-Zinn meghatározza a gyakorlás alappilléreit (nem-ítélkezés, türelem, kezdő szellem, bizalom, nem-erőltetés, elfogadás, nem-ragaszkodás, nagylelkűség, hála), melyek egyfajta attitűdbeli iránymutatásként szolgálnak, erősen gyökereznek a keleti tradíciókban, és az egyéni szenvedés enyhítésén túlmutatnak. A szerző szándéka szerint a fenti alapelvek érvényesítésére való törekvés nem csak a mindfulness technikákként ismert formális gyakorlás, hanem az emberi kapcsolataink szabályozásában megnyilvánuló informális gyakorlás során is cél.
A minfulness meditáció kulturális kontextusból kiragadva inkább technikaként értelmezhető. Hídként szolgál a hagyományos értelemben vett meditáció, mint a tudattágítás és spirituális fejlődés keleti tradíciók által kidolgozott, önálló ember-, és világképbe ágyazott módszere, valamint a pszichoterápia, mint a személyiség megmunkálásának tudományos alapokon nyugvó módszere között. Előadásomban ezekről a témákról ejtek szót.
„Látni és látszani” - Közlekedési irányelvek a disszociatív személyiségrészek sűrűjében – Esetismertetés
Előadó: Hanvay Eszter
A traumatizáción átesett személyek gyakran nem mutatják a PTSD klasszikus tüneteit, ami a gyakori amnéziás gáttal együtt megnehezíti a megfelelő diagnózis megalkotását, és a kezelést. A betegek a tüneti kép heterogenitása által sokszor olyan diagnózisban részesülnek, amely nem fejezi ki - sőt, inkább elrejti - a traumaeredetet, esetleg több, egymástól látszólag független komorbid diagnózis uralja a tüneti képet. Ez utóbbi jelenség az egyik lehetséges következménye a disszociálódott személyiségrészek közötti váltásoknak azáltal, hogy a részek különálló, evolúciósan előhúrozott akció-tendenciákkal és megküzdési mechanizmusokkal rendelkeznek, melyek olykor élesen eltérő viselkedésjegyekben mutatkoznak meg. A részekkel kialakított megfelelő terápiás kapcsolat, és a részek egymás közötti mind harmonikusabb kapcsolódásának a segítése a terápia sikere szempontjából kulcsfontosságú. Az előadás egy komplex gyermekkori traumatizációt átélt páciens terápiájának néhány fontos mozzanatát mutatja be, mely a Van der Hart-féle strukturális disszociáció keretrendszerének megfelelően történt. A páciens másodlagos strukturális disszociációban szenved. A kezdetben főként fóbiaként és generalizált szorongásként mutatkozó tünetei az életrajz feltárásával váltak etiológiai és diagnosztikus szempontból értelmezhetővé, hogy a tünetek a feldolgozatlan traumatikus múltból, és az ennek következtében kialakult személyiségrészek integrálatlan működéséből származnak. Módosult tudatállapotban, főként katathym imaginatív pszichoterápiás (KIP) és ego-state technikával dolgoztunk, a komplex traumatizáció terápiájára vonatkozó szakmai irányelvnek megfelelően. Az esetismertetést a trauma-eredetű strukturális disszociáció modell rövid ismertetése vezeti be.
Disszociatív zavarra utaló jelenségek az első interjú tükrében
Előadó: Kuritárné Dr. Szabó Ildikó
A komplex disszociatív zavaroknak nemcsak a terápiája, hanem a felismerése is nehéz. Az előadás egy feltehetően komplex disszociatív zavarban szenvedő fiatal nőbeteggel folytatott több ülésből álló első interjút mutat be, melyben a disszociatív működés finom jelei ismerhetők fel. A páciens deperszonalizációról-derealizációról, hétköznapi döntéseket megnehezítő intrúziókról, transzállapotokról, az érzelmi személyiségrészek által történő elárasztottságra utaló állapotokról, az időérzékelés zavaráról, a szelférzettel kapcsolatos fájdalmas konfúzióról számol be. Hanghallásokra is utal. Az első üléseken kifejezetten észlelhető az aktuálisan jelen levő személyiségrész (énállapot) érzelmi és belső tartalmakra vonatkozó beszűkültsége, míg később egy gyötrődő énállapot jelenik meg. Az interjúban a leendő terápiás munka alapját képező strukturális disszociáció modell szerinti konceptualizáció kialakítását célzó néhány intervenció is látható.
A terápiás kapcsolat a terapeuta, a terápiás módszer, és a páciens viszonylatában
Előadó: Dr. Daubner Béla András
Az előadás a megismerés tényének (Siegel: „a megismerő”, „a megismerés folyamata”, „a megismerés tárgya”) bemutatásával kezdődik. Az előadó a megismerés tényét a pszichoterápiás helyzetre vonatkoztatja. Az előadás kitér a tudatállapot jelentőségére a terapeuta, a páciens, és a terápia viszonylatában.
A terápia hatótényezői: az információ-, és energiaáramlás, „fényjelenségek” a módosult tudatállapot terápiában
Előadó: Takács-Daubner Ivett
Az előadás első perceiben egy videódemonstráció kerül bemutatásra a kvantumfizika új felfedezéseiről: a tudatok összekapcsolódása a lineáris tér-időn kívül. Ez előadás során az előadó röviden bemutatja: a pszichoterápia hatótényezőit Yalom nyomán, a bio-pszicho-szocio-spirituális modell esszenciáját, hivatkozik Siegel „elme” definíciójára, a keleti megközelítés szerinti tudatállapotokra- és a wilberi tudatállapotok elméletére. A fentiek gyakorlati megerősítését az esetismertetések szolgálják a tovább gondolás megsegítése céljából.
Álomszelídítés – esetbemutatás, 2024-ben az „Év dolgozata” cím nyertese
Előadó: Dr. Németh Adrienn
Esetbemutatásomban egy 17 éves serdülő integratív pszichoterápiás folyamatát szeretném bemutatni, akivel elsősorban suicid fantáziák, elalvási nehezítettség, valamint két éve fennálló, gyógyszeres kezelés alatt álló, azonban egyre súlyosbodó szorongásos és depresszív tünetek miatt kerültem kapcsolatba gyermekpszichiáter szakorvosként.
Páciensem hangulatzavara elsősorban komplikált gyászfolyamat talaján alakulhatott ki. Édesapja halálával kapcsolatban „jósló” álmot élt át, amely miatt bűntudatot, és rejtett haragot él át, rendkívül félt az elalvástól, álmaitól. Érzéseit nehezen tudta kifejezni, környezetében nem talált eddig olyan támogató segítségét, akivel gyászát és fájdalmas érzéseit megoszthatja. Édesanyja depressziója miatt rendkívül félt anyja elvesztésétől is, a szeparációs helyzetekben gyakran eláraszották őt szorongató gondolatai.
A közös megbeszélésre invitáló esetismertetésemben szeretném bemutatni a terápia folyamatát az első interjú kezdetén zajló krízisintervenciótól az egy évig zajló integratív hipnoterápia lezárásáig. Kiemelt ülésként szeretném bemutatni a „Veszteségélmény feloldása” elnevezésű NLP technikát módosult tudatállapotban, amely az eredményes terápia egyik katartikus és kulcsélményekkel teli ülése volt.
A belső világ színpadán: sémamód dráma és pszichodráma integrativ megközelítésben
Előadók: Szántó Eszter és Dr. Unoka Zsolt
Az előadásunkban a pszichodráma és sémamódokkal történő terápiás munka egymást kiegészítő alkalmazásának tapasztalatairól szeretnék beszámolni. Az előadás első felében bemutatjuk a sématerápia alapelveit, a sémamódokkal való munka három szakaszát (sémamódok bemutatása, azonosítása, változtatása; gyógyulás).
Az előadás második felében az integrált megközelítés lehetőségeit egy, a sémamód drámába ágyazott pszichodramatikus terápiás folyamat bemutatásával szeretnénk ismertetni.
Workshopok
1. Pszichodráma és sémamód dráma integrált alkalmazása
Előadók: Szántó Eszter és Dr. Unoka Zsolt
Workshop-unkon a sémamód dráma és a pszichodráma integrált alkalmazását szeretnénk bemutatni. A módszerdemonstráció során bepillantást nyújtunk abba, hogy a pszichodráma élményszerűen hogyan segíti a máladaptív sémamódok megváltoztatását. A csoporton a bemutatkozás és bemelegedés után szociometrikus választással eldöntjük, hogy melyik résztvevő által hozott témán dolgozunk. A kiválasztott téma kapcsán feltérképezzük a témahozó aktív sémamód rendszerét, és dramatikus eszközökkel segítjük ennek átdolgozását. A csoportot a játék feldolgozásával zárjuk. A workshop-on nemcsak az a résztvevő dolgozik a sémarendszere gyógyításával, aki a témát hozza, hanem a játékában résztvevők és a nézők is.
2. “Nem tudott senki jobb emberré szidni” - Pszichoterápiás szemlélet és munka komplex gyerekkori traumatizációt elszenvedett, szerhasználati zavarral küzdő (kettős diagnózisú) páciensekkel
Előadók: Boytha Zsófia, Bodor Bernadett és Bartók Tibor
Komplex gyerekkori traumát elszenvedett kliensek körében a szerhasználati zavarok előfordulása igen magas, a szerhasználati zavarral küzdők körében pedig szintén nagyon gyakori a gyerekkorban elszenvedett traumatizáció és a trauma-eredetű zavarokkal (PTSD, disszociatív zavarok) való komorbiditás. Ilyen esetekben a szerhasználat gyakran a trauma-eredetű tünetek enyhítését, tompítását szolgálja (önmedikalizáció). Mindez felhívja a figyelmet arra, hogy trauma-szemléletben dolgozó szakemberként fontos szakmailag e két területet, tudásanyagot integrálnunk; azaz a gyerekkori traumatizáció következményeivel (érzelemszabályozási zavarok, emlékbetörések, disszociáció, stb.) egy időben a szerhasználati zavar tünetein (sóvárgás, józan életforma kialakítása, stb.) ill. e két zavar egymásra gyakorolt hatásán is dolgozni. Továbbá fontos ezekkel a kliensekkel is abban az érzelmileg meleg és elfogadó terapeutai viszonyulásban dolgozni, mint a traumatizált kliensekkel általában; a kemény, konfrontatív intervenciók, és az absztinencia megtartása, mint kizárólagos, szigorú pszichoterápiás keret követelése esetükben – a közhiedelemmel ellentétben – iatrogén hatású.
A workshop során ezt a szemléletet, munkamódot szeretnénk átadni. A legfrissebb kutatási eredmények és elméleti háttér áttekintését követően olyan, többféle pszichoterápiás módszer által kidolgozott (EMDR, DBT-SUD, IFS) technikákat, valamint érzelemszabályozási készségek fejlesztését célzó eszközöket mutatunk be, melyek hatékonyan segítik mind a szerhasználati zavarral, mind az egyéb, kettős diagnózissal küzdő kliensekkel való munkát.